Ako vybrať detskú spodnú bielizeň?

Detská spodná bielizeň pre dievčatá zahŕňa predovšetkým nohavičky a košieľky, pre chlapcov sú to boxerky, trenírky, slipy a tielka. K dostaniu sú rôzne farebné prevedenia s nápismi či obrázkami, to zaujíma predovšetkým deti. My rodičia máme za úlohu vybrať kvalitný materiál. Termoprádlo sa hodí pri športových aktivitách za chladného počasia. Poďme sa bližšie pozrieť na druhy sťahovacej bielizne, veľkosti a materiálové zloženie.

Detská spodná bielizeň pre dievčatá zahŕňa predovšetkým nohavičky a košieľky, pre chlapcov sú to boxerky, trenírky, slipy a tielka. K dostaniu sú rôzne farebné prevedenia s nápismi či obrázkami, to zaujíma predovšetkým deti. My rodičia máme za úlohu vybrať kvalitný materiál. Termoprádlo sa hodí pri športových aktivitách za chladného počasia. Poďme sa bližšie pozrieť na druhy sťahovacej bielizne, veľkosti a materiálové zloženie.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Typ bielizne

Nohavičky

Základný druh spodnej bielizne, v ktorej by ste sa mali cítiť predovšetkým pohodlne. Našťastie sú v súčasnej dobe k dostaniu také nohavičky, ktoré sú príjemné na nosenie a zároveň môžu byť s obľúbenými obrázkami jednorožcov, princezien či rozprávkových postavičiek. Väčšie dievčatá si obľúbili nohavičky v strihu boxeriek, ktoré majú krátku nohavičku a nikde sa nezarezávajú.

Boxerky

Pokiaľ otec nosí tento druh bielizne, stavte sa, že sa ho synček bude snažiť napodobniť. Boxerky sa nezarezávajú, neobmedzujú v pohybe a sú vhodné pre všetkých aktívnych chlapcov, ktorí ani chvíľu neposedia. K dostaniu rôzne strihy, vyššie varianty sa hodia v zime, na leto sa hodia nižšie strihy, ktoré nebudú vykukovať zo šortiek či nohavíc. Nohavička môže byť kratšia alebo dlhšia, záleží, čo vášmu potomkovi viac vyhovuje. Menších chlapcov potešia boxerky s obrázkom, tých väčších zase značkové kúsky s nápisom.

Slipy

Niekto ich kritizuje, iný na nich nedá dopustiť, záleží na vkuse nositeľa. Chlapčenské slipy opäť môžu mať vyšší či nižší strih. Sú praktické na nosenie aj prezliekanie, preto sú skvelé pre malých chlapcov, ktorí prechádzajú z plienok na nočník. Vďaka svojmu strihu sa hodia aj pri športovaní alebo pod priliehavejšie nohavice. Môžu mať klasickú alebo širokú vytkávanú gumu, napr. s logom známej značky.

Trenírky

Sú síce trochu na ústupe kvôli veľkej obľúbenosti boxeriek, ale aj tak majú stále mnoho priaznivcov. Ich hlavnou prednosťou je pohodlný strih, ktorý je vzdušný a v ničom neobmedzuje. Chlapčenské trenírky, rovnako ako ostatné prádlo, musia dobre sedieť. Príliš malé by mohli tlačiť v páse, veľké by zase mohli padať a boli by nápadné pod oblečením.

Najlepší materiál pre spodnú bielizeň je bavlna

Košieľka a tielko

V chladných mesiacoch roka sa jedná o nepostrádateľnú súčasť odevu všetkých detí. Dievčenská spodná košieľka a chlapčenské tielko drží telesné teplo a ochráni chrbát pred nepríjemným prechladnutím.

Dievčenská podprsenka

Dospievajúce slečny si obvykle samy povedia, že potrebujú svoju prvú podprsenku. Zo začiatku vyberte skôr športovejší strih, bez kostíc a výstuží. Praktické sú tiež nastaviteľné ramienka aj zapínanie.

Termoprádlo

Nepostrádateľná súčasť oblečenia všetkých malých aj veľkých športovcov, ktorí sa vonkajšiemu športu venujú aj v chladnejších mesiacoch roka. Dieťa ho využije ako prvú základnú vrstvu, ktorá zaručene ochráni pred prechladnutím. Termoprádlo je vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré nenasiaknu potom a odvedú vlhkosť preč od tela, dieťatko teda bude v suchu a teple. Dôležité je zvoliť správnu veľkosť. Termoprádlo musí dobre priliehať k pokožke, aby správne plnilo svoju funkciu.

Materiál

Pri kúpe všetkého detského oblečenia (a najmä spodnej bielizne) by sme sa mali viac zamerať na materiál ako na vzhľad. Pozor na lacné prádlo z ázijskej tržnice. Vyzerá síce pekne, ale farbený textil môže obsahovať zvyšky ťažkých kovov či formaldehydu. Stavte preto na kvalitnú bielizeň od osvedčeného výrobcu.

Bavlna

U spotrebiteľov je veľmi obľúbená a nie je sa čo diviť. Je totiž príjemná na dotyk, priedušná, dobre saje pot a dá sa prať aj na vyšších teplotách. Citlivá pokožka ju veľmi dobre znáša. Bavlna je preto najvhodnejším materiálom na výrobu detskej bielizne. Odborníci odporúčajú na každodenné nosenie bielu bavlnenú spodnú bielizeň. Pri lacnej farebnej bielizni nie je isté, čím bola farbená a či sa z nej nebudú uvoľňovať zvyšky chemikálií.

Bavlna a elastan

Elastan je umelé vlákno, ktoré sa vie až trojnásobne natiahnuť a zase sa vrátiť späť na svoju pôvodnú dĺžku. Prádlo zo zmesi bavlny a elastanu je poddajné, pohodlné a výborne sedí. Dlho bude vyzerať ako nové a nevyťahá sa.

Modal

Prírodný materiál, ktorého základnou surovinou na výrobu je bukové drevo. Je veľmi ľahký, vzdušný a na nosenie príjemný, navyše skvele odvádza pot. Prádlo s prímesou modalu dlho vydrží, pretože sa nevytiahne, nebude púšťať farbu a v pohode znesie aj časté pranie.

Pre detskú bielizeň vyberte ten najkvalitnejší materiál

Polyester

Umelý materiál, ktorý sa vyznačuje trvanlivosťou a stálofarebnosťou, nevlhne a dobre odvádza pot. Polyester rýchlo schme a veľmi dobre izoluje telesné teplo. Podobne ako polyamid a ďalšie syntetické vlákna sú vhodné na výrobu funkčnej bielizne a termobielizne. Vlákno môže byť obohatené iónmi striebra, ktoré má antibakteriálnu funkciu.

Merino vlna

Túto vlnu produkuje plemeno oviec známe ako Merino pôvodom zo Španielska. Patrí medzi drahšie, ale o to kvalitnejšie materiály. Je to extrémne jemná vlna, ešte jemnejšia ako „obyčajná“ vlna. Výborne odvádza pot, v lete chladí, v zime hreje. Je odolná voči zápachu, takže je obľúbeným prírodným materiálom na výrobu termobielizne a funkčnej bielizne, kedy sa dá nosiť aj v extrémnych podmienkach.

Ako vybrať veľkosť

Pre výber správnej veľkosti zmerajte dieťaťu obvod pásu a bokov krajčírskym metrom. Pás merajte v oblasti nad pupkom, jedná sa o najužšie miesto trupu. Boky merajte v najširšom mieste, najlepšie cez bedrá. Ako orientačnú pomôcku môžete zvoliť aj výšku a vek dieťaťa.

Každý výrobca má inú veľkosť, preto je dobré riadiť sa jeho konkrétnou veľkostnou tabuľkou. Nižšie nájdete orientačnú tabuľku veľkostí.

Veľkosť/výška dieťaťa

Obvod pásu (cm)

Obvod bokov (cm)

Približný vek

98

51–53

55–58

2–3 roky

104

52–54

57–60

3–4 roky

110

53–55

59–62

4–5 let

116

54–56

61–64

5–6 let

122

55–58

63–67

6–7 let

128

57–59

66–70

7–8 let

134

58–61

69–73

8–9 let

140

60–62

72–76

9–10 let

146

62–64

75–80

10–11 let

152

64–66

79–84

11–12 let

Termobielizeň je praktická predovšetkým v zime

Údržba a pranie

Pred praním sa vždy radšej pozrite na ceduľku prišitú k odevu, kde nájdete pokyny na pranie a sušenie.

  • Bavlnenú bielizeň môžete prať na 60 °C, ak má dieťa citlivú pokožku, pridajte ešte jedno plákanie. Dá sa aj žehliť, zničíte tak nežiaduce mikroorganizmy.

  • Umelé vlákna, zmesi materiálov a bielizeň s potlačou perte na 30 – 40 °C.

  • Pre menšie deti je vhodný prací prostriedok na detskú bielizeň.

Funkčná bielizeň a termobielizeň

  • Tento druh bielizne vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby vám čo najdlhšie vydržala.

  • Nepoužívajte aviváž! Narušila by sa štruktúra vlákien a bielizeň by stratila svoje funkčné vlastnosti.

  • Nežehlite, nesušte v sušičke.

  • Používajte špeciálne pracie gély pre funkčnú bielizeň, prípadne pre merino vlnu.

  • Pokiaľ ho budete prať v práčke, perte do 30 °C a zvoľte program pre jemné pranie s nízkymi otáčkami odstreďovania.